středa 2. července 2014

Emoce?

Není to o tom, co mám v hlavě, ale co cítím. Už to chápu… buď nejchytřejší, ale pořád nepocítíš, to co cítí někdo kdo je plný emocí… emocí, které pohltí mysl… očarují tělo, mysl… přebijí sebesilnější myšlenku. To mi vrtalo hlavou hrozně dlouho… jestli je mysl silnější než dokážou emoce být, teď můžu říct, že ne… jsem živočich a emoce mě činní živým. Pohlcují mě, a proto se cítím tak důležitý, víc než bych obecně měl být. Mám v sobě škálu, kterou opakovaně naplňují a uvědomují si, že má existence pramení z existence mého souboru emocí… To nám taky dává pocit, že jsme víc než ostatní živočichové… ne naše inteligence, ale míra emocí, kterou jsme schopni zaznamenat díky inteligenci. To je evoluční úspěch, který je ve stínu inteligence… Emoce nám dávají sílu existence, ten životodárný pocit bytí.

Emoce slovo, který teď shledávám podobným k životu samotnému. Nikdy to nebyla inteligence, která mi dávala ten pocit, že jsem víc než jen někdo. Byla to síla emocí, kterou jsem byl (jsem) schopný prožít.  Proto se jako lidi vnímáme víc než zvířata….. ale ne tím, že jsme „inteligentní“. Ano inteligencí se lišíme, ale samotně nám to nedává větší hodnotu života.  Představ si, že nemáš emoce, co pak jsi? Inteligentní tvor bez emocí …… to může být evoluční výhoda pro život samotný, ale my už jsme se vyčlenili ... dokázali jsme sdílet naše emoce, regulovat je tak aby se nám žilo dobře… chápat cizí emoce = chápat cizí život. Proto je mi tak smutno kolikrát, proto nemám pozitivní náhled na naši civilizaci…. Neumíme si toho vážit, hlavně uvědomit. Budeme ničit a zabíjet kolem, protože nám to přinese komfort, imaginární prospěch do uměle stvořeného schématu života, který je nám prezentovaný a přijatý jako ten správný. Odchýlili jsme se ke špatné filozofii, kterou nadále krmíme a už ji nezvrátíme. Máme v sobě takovou nádheru, takovou sílu žít s matkou přírodou, ke které neodmyslitelně patříme a my si zabíjíme zvířata, podrobujeme si planetu jako by nám to všechno bylo jedno, protože nám to taky jedno je, my si to totiž neuvědomujeme v nitru… Můžeme chápat, že to je špatně, ale dokud to nepocítíme tak je nám to jedno. Tak „inteligentní“ jsme.  Cítím se za nás hloupě, cítím se zodpovědně.

Pokud v sobě máš inteligenci pochopit druhé, ciť s nimi, neubližuj a važ si života samotného. Važ si své existence, existence bližních a všech, který znáš. Neboť si potkal krásu samotného života tím, že si zde mohl s nimi pobýt. Jednou tu nebudeš a bude naprosto jedno, jestli si byl Ph.D.,  bezdomovec, sportovec nebo si měl nejlepší aplikace na světě, milion peněz nebo pouze brambory k jídlu. Jediná cenná věc, kterou zde zanecháš, bude tvé chápání života. Tvé poznatky, které můžou motivovat budoucí generace.
Proč se moříme technologiemi, které nás (převážně) omezují v sebepoznání. Proč se ženeme tak dopředu aniž bychom znali samy sebe natož ostatní? Tak „inteligentní“ jsme. Proč ztrácíme čas mrháním naší inteligence do něčeho, co mělo následovat později? Proč zahazujeme dar, kterou nám evoluce nadělila ve formě inteligence snahou být něčím víc.  Čeho chceme dosáhnout? Když jsme ani nepochopili o čem život je…


P.S.  – Věřím, že několik lidí, který znám si za svůj život projdou sebepoznáním a pochopí, co se vlastně snažím říct.

2 komentáře:

  1. Teď jsi nadhodil zrovna docela pěkné a ucelené téma, na které lze hezky reagovat ;) Myslím, že zbytečně proti sobě stavíš emoce a rozum. Obě složky našeho psyché by měly být ideálně v rovnováze. Emoce nás někdy mohou klamat. Kolikrát jsme se kvůli nedorozumění zbytečně rozčilovali? Kolikrát jsme někomu vynadali a byli na něj nepříjemní jen kvůli nějakému omylu? Kolikrát jsme byli smutní či rozhořčení kvůli falešným obviněním (třeba z nevěry)? Emoce je nutné vždy vyvažovat rozumem.

    Emoce jsou velice snadno zneužitelné. Kolik z náboženství a církví zneužilo zklamání lidí ze života či bolest z nějaké životní ztráty k podrobení si jejich vůle? Kolik z nich zneužívá lidskou potřebu pro nějaký smysl či vyšší zážitky pro svoje finančně mocenské zájmy? Ne náhodou spousta náboženství a církví zatracuje rozum a vědecké poznání – podrývají totiž jejich autoritu. Říkají často, že to musíš nejdříve cítit, prožít si to a věřit. Nikdy nekladou důraz na poznání, rozum a intelekt. Někdy jdou tak daleko k tvrzení, že rozumové poznání je ďáblův podvod ….pokud není v souladu s vírou (a teď nemám rozhodně namysli jen nějaké malé okrajové sekty!).

    Podobně jako někteří léčitelé zneužívají zoufalství a zklamání lidí, kterým nedokáže pomoct exaktní lékařská věda. Většina z nich na tom obrovským způsobem profituje. A nejedná se jen nutně o šarláty s křišťálovou koulí, někdy se to maskuje i jako běžný komerční produkt - http://www.stream.cz/peklonataliri/812937-zazracny-dzus

    Emoce a rozum jdou za správných okolností ruku v ruce. Je to důležité pro společnost. Vem si třeba rozvoj lékařství. Kolikrát byla emoce impulsem pro rozvoj lékařské vědy? Mnoho nadaných lidí, co prožilo ztrátu někoho blízkého (smutek, sféra emocí) dostalo silnou motivaci pro zasvěcení svého života vědě a rozvoji lékařství či lékařských technologií (sféra rozumu). A nejde jen o vědu, ale i o společnost – státní společnost jak jí známe. Kolik sociálně cítících lidí se angažovalo v politice či sociální činnosti a navrhli důmyslné systémy sociálního zabezpečení (místo prostého soucitu s lidmi trpícími chudobou).

    Myslím, že rozum, ne emoce, nás činí výjimečnými. Dokážeme truchlit nad smrtí nemocného, ale jsme také schopni zajistit, aby ostatní přežili. Dokážeme se litovat lidi, co přišli o práci, ale také jsme schopni ho alespoň na čas zajistit, aby neskončil na ulici. Dokážeme soucítit s lidmi trpějícími depresemi, ale díky pokroku psychiatrie a neurovědy jsme schopní ty deprese léčit.

    Rozum a intelekt daly lidem šanci k dosažení delších a kvalitnějších životů. Je jen na nás, jak tu šanci využijeme. Prosté nadřazení emocí nad rozumem vede zotročení sebe sama vlastními subjektivními prožitky. Ale především může vést k pasivitě prostého prožívání života, namísto skutečného žití.

    OdpovědětVymazat
  2. Představuju si úsečku, kde z bodu A jde do bodu B emoce a z bodu B do bodu A rozum. V tomhle pojetí to můžeme nazvat, že buď jdou proti sobě nebo se vzájemně vyvažujou. Výsledek je stejný.

    Zklamáním z naší civilizace - (včetně) využívání cizích emocí ve svojí vlastní idylku nebo prospěch (i na úkor zatracování rozumu).

    Nechápej mě špatně s tím rozumem. Někdy se o tom rozepíšu taky víc, ale tady mi nešlo o to zatratit vyloženě rozum a říct, že není tak důležitý jako emoce pro naší funkčnost. Souhlasím s tím co píšeš, že díky rozumu jsme schopný se vypořádat s emocema, taky avizuju, že díky inteligenci dokážeš víc porozumět emocím.

    Souhlasím s tím, že se lišíme rozumem od zvířat mnohem znatelněji než emocema, ale myslím si, že jsou to spíše emoce, které nám dávají tu unikátnost (esenci) bytí. Samozřejmě, že sebepoznání neuděláš na základě emocí, rozum (=inteligence) je tím klíčem, který nám pomohl otevřít mnohé brány... a díky němu jsme schopný pochopit komplexnost emocí samotných. Rozum je naopak nadřazený z tohodle pohledu, ale o to nejde. Existují obě v jistém poměru v každém jedinci. A právě když jsem psal tuhle úvahu, trklo mi, že jsem dlouho stavěl emoce do pozadí rozumu, co se důležitosti a účelnosti týče.

    Mám pocit, že emoce jsou "naší inteligencí" svým způsobem vyšachovány od Artušova kulatého stolu, protože nejsou tak organizované a kontrolovatelné jako inteligence ("evoluční novinka" ne že by neexistovala u primitivnějších organismů, ale u nás je přece jenom rozvinutější).

    Hlavní co chci zmínit je, že inteligence nám poskytla prostor pro sebepoznání ať už jsou to emoce, nebo inteligence samotné, kterou ani zdaleka sami nenaplňujeme a řešíme věci jiné - méně podstatné, myslím si.

    OdpovědětVymazat